تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://ammi.ir/media/bavar-gozar/12.jpg

مقدمه:
نهضت اومانیسم در دوره رنسانس ، در واقع ، مهم ترین عامل مؤثر در شکل گیری نهضت کلاسیک (کلاسی سیسم) بود. امروزه در قرن بیستم ، هنگامى که نویسنده اى واژه «اومانیسم» را به کار مى برد ، چیزى که از آن به ذهن متبادر مى شود ، فلسفه اى ضد دینى است که به صراحت بر کرامت انسانى بدون تکیه بر خداوند تأکید مى کند. اما در قرن شانزدهم این واژه داراى مفهومى کاملا متفاوت بود. اومانیست هاى سده هاى 14 و 15 و 16 افرادى بسیار مذهبى بودند و درپى تجدید حیات کلیسا و مسیحیت بودند. در این مطلب به بررسى اندیشه هاى اومانیسم در دوره رنسانس و ظهور هنرمندان و آثار هنری مرموز پرداخته می شود.

مفهوم «رنسانس»
اصطلاح فرانسوى «رنسانس» امروزه در سراسر جهان به معناى تجدید حیات ادبى و هنرى در قرن چهاردهم و پانزدهم در ایتالیاست ، اما نویسندگان معاصر ترجیح مى دهند که از این نهضت با اصطلاحات دیگرى مانند بازگشت ، احیا ، بیداری و شکوفایی مجدد یاد کنند

عوامل پیدایش رنسانس در ایتالیا:
1) ایتالیا مالامال از بقایاى عینى عظمت تمدن روم بود. به نظر مى رسد که این آثار برجاى مانده ، انگیزه و محرکى براى متفکران ، براى بازیابى نشاط فرهنگ کلاسیک روم بود.

2) ثبات سیاسى فلورانس بستگى به بقاى حکومت جمهورى آن داشت ؛ از این رو ، طبیعى بود که به مطالعه جمهورى رم ، از جمله ادبیات و فرهنگ آن ، به عنوان الگویى براى فلورانس اهمیت داده شود.
3) رونق وشکوفایى اقتصادى فلورانس موجب فراغت و آسودگى مردم و به دنبال آن ، پرداختن به ادبیات و علوم انسانى شد.
4) هم زمان با فروپاشى بیزانس و سقوط قسطنطنیه ، بسیارى از مهاجران یونانی در شهرهاى ایتالیا ساکن شدند. در چنین شرایطى ، احیاى زبان یونانى و به دنبال آن ، احیاى آثار کلاسیک یونان اجتناب ناپذیر بود.

مفهوم اومانیسم:
اومانیسم یک اصطلاح نوظهور در قرن نوزدهم بود. اصطلاح آلمانى Humanismus براى اولین بار ، در سال 1808 براى اشاره به نوعى تعلیم و تربیت وضع شد که بر توجه به آثار کلاسیک یونانى و لاتین تأکید داشت. تا همین اواخر ، دو تفسیر از این جنبش متداول بود ؛ تفسیر نخست اومانیسم را نهضتى مى دانست که تمام توجه آن معطوف به تحقیق و واژه شناسى است و تفسیر دوم ، آن را فلسفه اى جدید مربوط به دوره رنسانس تلقى مى کرد.

تحقیقات و واژه شناسى کلاسیک(کلاسی سیسم):
تردیدى نیست که دوره رنسانس ، شاهد رشد و شکوفایى مطالعات و تحقیقات کلاسیک بود. در این دوره ، آثار کلاسیک یونانى و لاتین به صورتى گسترده و به زبان هاى اصلى خود مورد مطالعه قرار مى گرفت. گرچه پاره اى از تحقیقات نشان دهنده آن است که خاستگاه اومانیسم فضایى غیردانشگاهى بوده ، شواهدى نیز وجود دارد که بى هیچ تردیدى ، مؤید رابطه نزدیک میان اومانیسم و دانشگاه هاى شمال ایتالیاست. از این رو ، هنرمندان بزرگی در این دوره پدید آمدند که هنر را در تقلید از گذشتگان می دانستند و این آغازی بود بر ایجاد هزاران آثار هنری و ادبی مرموز نظیر آثار داوینچی که در این سایت نقد فیلم آنرا قرار دادم.

در پست بعد بیشتر درمورد هنرمندان این دوره بحث خواهم کرد.

این مطلب ادامه دارد...

 

منبع: سایت طهور با تلخیص
موضوع: نقد و بررسی ، مکاتب نو ظهور ،
برچسب: رنسانس ، اومانیسم ، ایتالیا ، فلورانس ، کلاسیک ، کلاسی سیسم ،
[ پنجشنبه 19 تیر 1393 ] [ 12:04 ق.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :