تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.ashoora.ir/images/phocagallery/tarhhaye-mazhabi/mahdi/thumbs/phoca_thumb_l_emam-zaman (36).jpg

امام مهدی(ع) چرا غایب است و علّتش چیست؟ پاسخ این مسئله بسیار مشکل است زیرا که مسئله‌ای عقلی نیست تا با براهین عقلی پاسخ داده شود ، بلکه این موضوع تعبّدی است و باید پاسخ آن از منابع وحی ، رسول خدا و اهل بیت (ع) اخذ شود.

 روایات‌ دلایل غیبت را شش دسته دانسته‌اند:

1) خوف و ترس: شماری از اخبار دلالت دارد که خوف و ترس باعث غیبت مهدی(عج) است که از این جمله است:

حضرت امام صادق(ع) فرمود: «رسول خدا فرمود: آن شخص (امام مهدی(ع)) باید غایب شود. شخصی سؤال کرد برای چه یا رسول‌الله؟ فرمود: خوف قتل وی در میان است.»

2) فرار از بیعت: از اهل بیت(ع) نقل شده است که امام مهدی(ع) برای اینکه مشغول‌الذمه کسی نباشد و کسی با او بیعت نکند تا در نتیجه وامدار کسی نباشد،  از نظرها پنهان شده است.

حضرت امام صادق(ع) فرمودند: «حضرت مهدی(عج) ولادتش از این خلق روی زمین پنهان است تا اینکه وقتی که ظهور می‌کند هیچ کس بیعت و پیمانی در گردن وی نداشته باشد.» (1)

3) تطابق با سایر پیامبران: حضرت امام صادق(ع) فرمود: «قائم ما غیبتی دارد که مدتش طولانی است. همانا خدای عزّوجلّ ابا دارد از اینکه سنّت‌های پیغمبران(ع) در غیبت‌هایشان را در مورد امام قائم جاری نکند و برای امام(عج)چاره‌ای نیست جز اینکه دورة غیبت‌هایشان را سپری کند. (2)

4) امتحان و آزمایش مردم: از فلسفة غیبت آن حضرت امتحان مردم است تا مردم آزمایش شوند و مؤمنان بر دین مقدس اسلام و عقاید حقّه‌اش باقی بمانند و منافقان و مخالفان واضح و آشکار گردند.

5) رشد عقل‌ها: از حکمت‌های غیبت امام مهدی(عج) این است که مسلمانان در باورها ، اندیشه‌ها و فقه اسلام ، خودکفا می‌شوند و قدرت علمی اسلام را پیشرفت می‌دهند تا اینکه اسلام برای همیشه آمادة پذیرش انسان‌های کامل خواهد شد.

حضرت امام سجاد(ع) به ابوخالد کابلی فرمود: «ای اباخالد مردم زمان غیبت مهدی(عج) ،  انتظار ظهورش را می‌کشند ، و بر مردم همة زمان‌ها برتری دارند ؛ زیرا خدای تعالی به ایشان به اندازه‌ای عقل ، فهم و شناخت داده است که غیبت آن حضرت نزد ایشان به منزلة مشاهده و عیان است.» (3) 

6) افشای اسرار توسط شیعیان: افشاگری شیعیان از جمله چیزهایی است که دلیل غیبت شمرده شده است ، زیرا اینها نمی‌توانستند از نقل اسراری که ائمة طاهرین برایشان بیان می‌کردند و یا معجزات محرمانه‌ای که انجام می‌دادند ، خودداری کنند و باعث زحمت و گرفتاری و گاهی قتل و شهادت آن بزرگواران می‌شدند.

ابوبصیر می‌گوید: «خدمت حضرت صادق(ع) عرض کردم: آیا برای امر فرج یعنی ظهور دولت حقّة حضرت مهدی(ع) زمان معینی نیست تا به آن وقت منتهی شود ، تا بدن‌های ما آرامش یابد؟ آن بزرگوار فرمود: زمان معینی داشت و لکن شما افشاگری کردید و مطالب محرمانه را پخش کردید. خدا نیز آن مدّت را به تأخیر انداخت.» (4)

 

پاینوشت ها:

1. بحارالانوار / ج 52 / ص 96

2. بحارالانوار / ج 52 / ص 59

3. همان / ج 52 / ص 122

4. همان / ص 117
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: امام زمان(عج) ، غیبت ، دلایل ، روایات ، امام صادق(ع) ، امام باقر(ع) ، امام سجاد(ع) ،
[ پنجشنبه 19 تیر 1393 ] [ 10:21 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :