تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://1pezeshk.com/wp-content/pics/2012/11/ap_Afghanistan_Taliban_militants_peace_thg_121116_wmain.jpg

خوب بالاخره به آخرین قسمت این پست جذاب رسیدیم. در پست های قبل به اندازه کافی در مورد گروهک های تروریستی مختلف صحبت کردم و در این پست:

گروهک تروریستی طالبان:

پس از سقوط دولت افغانستان در سال 1992 میلادی که از سوی اتحاد جماهیر شوروی حمایت می‌شد ، اوضاع امنیتی افغانستان بحرانی شد.
در پاییز سال 1994 «ملاعمر» به همراه 1500 فرد مسلح از بلوچستان پاکستان راهی افغانستان شد. در آن زمان اعلام می شد که هدف از این حضور مسلحانه حمایت از کاروانهای پاکستانی در عبور از افغانستان به سوی ترکمنستان بود. اما بعداً خبرهایی درز کرد که این کاروان ها پوششی برای انتقال عناصر مسلح پاکستانی و افغان به داخل افغانستان بود.

ملاعمر کیست؟
گفته می‌شود که ملاعمر در سال 1959 در روستای نوده از توابع شهر قندهار در خانواده‌ای بسیار فقیر متولد شد.
هنگام حمله نیروهای شوروی به افغانستان ملاعمر حدود 19 سال داشت. وی در آن هنگام درس را رها کرد و به نیروهای مقاومت مردمی پیوست.
ملاعمر سالهای بعد به گرفتن نیرو از بین طلاب مدارس دینی پرداخت. امری که آغاز شکل گیری گروه طالبان بود.
ملاعمر هیچگاه حضور رسانه‌ای نداشته و تصویری قطعی از او در دسترس نیست. در خصوص ویژگی‌های ظاهری ملاعمر اینگونه نقل شده است که او 1 متر و نود و هشت سانتیمتر قد دارد و فردی بسیار خشن است. وی در جنگ با نیروهای روس یکی از چشمانش را از دست داد.
در توجیه اینکه چرا عکس و یا فیلمی از ملاعمر منتشر نشده ادعا شده است که وی فیلم و عکس را حرام می داند!
حمله به افغانستان:
پس از ماجرای 11 سپتامبر در آمریکا ، این کشور با حمایت هم پیمانان دیگر خود در اکتبر 2001 به بهانه مخالفت طالبان با تحویل «اسامه بن لادن» سرکرده القاعده ، به افغانستان حمله کرد و جنگی همه جانبه را به راه انداخت ، که در نتیجه آن هزاران شهروند بی دفاع افغان به خاک و خون کشیده شدند.

ساختار و نحوه اداره طالبان:
گروه طالبان سازماندهی شناخته شده و قدرتمندی ندارد به صورتیکه از چارچوب اداری برخوردار نیست. اعضای این گروه هیچگونه کارت هویت و شناسایی ندارند.
پس از رئیس اصلی این گروه یعنی «ملا محمد عمر» شورایی اداری وجود دارد که تعداد اعضای آن ثابت نیست. همه سران طالبان عضو این شورا هستند و محدودیتی برای تعداد اعضای این شورا وجود ندارد. دار الفتوای این گروه نیز از چند مبلغ تشکیل شده که مسئولیت صدور فتوا را برعهده دارند. «مولوی نور محمد ثاقب» ریاست این شورا را برعهده دارد. در زمان حکومت طالبان ، ملاعمر به والیان خود در شهرها اختیارات گسترده‌ای داد به صورتیکه هرکدام از آنان می توانستند با تشکیل شورا مسائل اداری منطقه تحت حاکمیت خود را بررسی کنند.
اما با وجود آنکه طالبان شوراهای بسیاری را تشکیل داد ، مواضع این شوراها چندان اهمیت زیادی نداشت به صورتیکه تصمیم گیریهای مهم همچنان برعهده ملاعمر بود.

 

منبع: سایت العالم با تلخیص
موضوع: نقد و بررسی ، مکاتب نو ظهور ،
برچسب: طالبان ، آمریکا ، افغانستان ، گروهک تروریستی ، خاورمیانه ،
[ پنجشنبه 19 تیر 1393 ] [ 11:58 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :