تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.patugh.ir/up/2013/04/emm.jpg

فلسفه انتظار در بین عامه مردم شاید بطور معمول همان ذکر دعای فرج و شادی و دعای فرج آقا  در شب میلاد آن حضرت  در نیمه شعبان و شاید ذکر مهدی بیایی در صبح های جمعه  باشد. اما انچه مهم است تا هر فرد منتظر مورد توجه جدی قرار دهد این است  که آیا مفهوم واقعی انتظار  همین است که در فوق بدان اشاره گردید؟ آیا صفت منتظر بودن  ما و بعضاً بی تفاوتی مان  در مقابل مهمترین پرده بین ما و مولایمان که همانا بی توجهی به منکرات و معروفات است در تعارض جدی با یکدیگر نیست؟

آیا باید به انتظار بنشینیم؟

شاید به کرات در متون ، سخنرانی ها و ادبیات عامه شنیده باشید که  به انتظار موعود و مصلح جهانی نشسته ایم و یا در انتظارش سالهاست نشسته ایم . اما ایا وظیفه یک منتظر واقعی به انتظار موعود نشستن است ؟ آیا همین نشستن ما برای توجیه فلسفه انتظارمان کافیست ؟

همانگونه که بسیار در احادیث و آیات و روایات دیده ایم وظیفه منتظر واقعی در انتظار نشستن نیست بلکه انتظار یعنی در  راه آمدن منتظَر بایستیم و در این راه با قیام و حرکت مراتب ظهور را فراهم آوریم.

غیبت در مقابل ظهور است نه حضور. امام زمان(عج) غایبند به این معنى که در میان مردم آشکار و شناختنى نیست نه این که حاضر نیستند. امام زمان (ع) در دوران غیبت در میان مردم حاضرند و مردم از ثمرات وجودى ایشان بهره‏مند اما ایشان را نمى‏شناسند. به تعبیر روایات «مردم در زمان غیبت از امام بهره‏مند مى‏شوند همانند بهره‏بردن از خورشید آن هنگامى که در پس ابرها نهان است.»

انتظار را باید از رود آموخت که برای رسیدن به دریا هیچ گاه نمی ایستد!

قرآن نیز علاوه بر  تاکید بر این مهم و در راستای تایید  این امر  به انسانهای آگاه  اطمینان می دهد که  زمین هیچ گاه از حجت خالی نمانده و نخواهد ماند.

لفظ امام در قران کریم  به معنای کسی است که دیگران به وی اقتدا کرده و از او پیروی می کنند و در دو قسم در قرآن آمده ، امام هدایت و امام گمراهی. امام هدایت  وجود ذی جودی ست که پیروان را به اکمل معروفات من جمله نیکی ، عدل ، احسان و تمایل به خیر و پرهیز از جامع منکرات اعم از  گمراهی و بدی فرا می خواند و هم اوست آن پیشوای نیکی که در روز قیامت هر که از مریدانش باشد بهشت برین او را ماواست و امام گمراهی همان وجود منفور و پر از کینه شیطان است.

و آنچه همواره بر ما لازم است تا سرلوحه امورمان قرار گیردپیروی از امام عادل و صالح و مهدی موعود (عج) و تلاش  و پویایی در راه  فراهم آوردن  امکانات ظهور ایشان است.

و این است آن موعودی که سالهاست آسمان ها و زمین و هرآنچه در اوست در انتظار آمدنش لحظه ها را ثانیه به ثانیه می شمرد و جهان در انتظار قدومش و گسترانیدن عدل در گستره حجیم بدی ها و رذالت ها روزها را به سختی سپری می کند  و هم اوست که انتظار و تمنای آمدنش در پس گونه های پر از اشک کودکان فلسطینی ، افغانی ، لبنانی ، و زنان و مردان در بند بیداد و ستم  به وضوح هویداست و این همان تلاشی ست که اگر گستره ی دنیای اسلام را فرا گیرد  مصداق بارز قیام و  حرکت در راه انتظار و احیای امر به معروف و نهی از منکر است.

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ... موجیم که آسودگی ما عدم ماست

 

منبع: سایت سائلین زهرا(س) با تلخیص
موضوع: روایت ، دل نبشته ،
برچسب: امام زمان(عج) ، ظهور ، قیام ، غیبت ، حظور ، در انتظار فرج ، مهدویت ،
[ یکشنبه 22 تیر 1393 ] [ 09:50 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :