تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانیکی از معضلاتی که در جوامع امروزی و در ارتباطات روزانه مشهود می باشد دروغ و کذب است. دروغ باعث ایجاد بسیاری از اختلافات و پیشامد های ناخواسته می گردد.

بعضی از رذایل و بدی های اخلاقی مخصوص دین و آیین خاصی نیست و در تمام ملت ها و در بین تمام انسان ها بدی محسوب می گردد ، بنابراین تمام افراد متخصص در جوامع مختلف خواستار از بین رفتن یا حداقل کم رنگ شدن آن می باشند و هر کدام راهکارهای مختلفی برای از بین بردن آن پیشنهاد می کنند.

در مورد دروغ آیات شریفه قرآن کریم را می توان به سه دسته تقسیم نمود:

اول ریشه دروغ ، چرایی و عوامل آن ، دوم آثار و عواقب دروغ در دنیا و سوم آثار دروغ در زندگی اخروی و جهان پس از مرگ.

لفظ دروغ از کلماتی است که معانی مختلفی را در بر می گیرد. دروغ گاهی اوقات بر زبان جاری می شود و گاهی با انجام کار و امری است ولی تمام این موارد شامل گفتار یا عملی است که برخلاف واقعیت باشد.

دروغ و انتشار کذب نشان دهنده یک بیماری درونی است ؛ شاید بتوان گفت شخصی که به دروغ و کذب دچار است دارای بیماری روانی می باشد ، فردی که بیماری خود را انکار می کند ولیکن همانند علف هرزی با تار و پود و شخصیت وی عجین شده است.

شخصی که دروغ می گوید با واقعیات نمی تواند کنار بیاید. این واقعیات ممکن است در مرحله ای به ضرر وی باشد اما به یقین می توان گفت ضرری که به وی می زند کمتر از ضربه های دروغ است ، زیرا فردی که دروغ می گوید باید با خلاف واقع زندگی نماید و همان دروغ ، وی را به دروغ های بیشتر و بزرگتر دچار می سازد و زندگی وی را از حالت عادی خارج می سازد.

عواقب دروغ را جدی بگیریم!

انسان زمانی که مرتکب دروغ می گردد دارای عواقب و جزایی است. این عواقب هم دنیوی است هم اخروی در این بخش به بعضی از آن ها اشاره می گردد:

کسانی که دروغ می گویند بعد از گذشت زمانی دچار دورویی و نفاق می شوند ؛ زیرا باید بر نقشی سوار شوند که با حقیقت تطابق نداشته و ندارد ؛ همین همواره ایشان را دچار دوگانگی و در طولانی مدت دچار چند شخصیت متضاد می نماید. (1)

انسان دروغگو عاقبت جایی دروغ هایش فاش می شود ، شاید این پرده دیر افتد و این رسوایی دیر شکل گیرد و به طول بینجامد اما به هر حال عاقبت تشت رسوایی اش از بام خواهد افتاد. آن زمان اعتماد دیگران نسبت به وی از بین خواهد رفت و سرمایه ای که دیر و سخت به دست می آید به راحتی از دست رفته و باز نخواهد گشت. (2)

پروردگار می فرمایند دروغگویان هرگز رستگار نخواهند شد (3) زیرا دروغ همانند باتلاقی است که عامل آن هرچه دست و پا زند بیش از پیش در آن فرو خواهد رفت. دروغگویان به نفرین حضرت باری تعالی دچار خواهند گشت (4) و در قیامت رو سیاه محشور خواهند شد. (5) زیرا عمری در دنیا به انتشار پلیدی و سیاهی پرداخته اند و همانا آخرت آیینه دنیاست.

به خودتان قول بدهید:

راه های مختلفی برای از بین بردن این رذیله می توان پیشنهاد نمود که به تعدادی از آنها اشاره می گردد:

اول ایمان به خدای متعال است که از پدید آمدن خلاف واقع جلوگیری می نماید.

دوم تمرین راستگویی و صداقت است باید به خود قول داد که به هیچ وجه از راه راست منحرف نشد حتی اگر به ضرر خود باشد.

سوم تفکر به عاقبت کار و اینکه اگر خلاف آن به هر طریق مشهود گردد ، دیگر راه بازگشتی وجود ندارد ، هیچ چیز به حقارت این چنینی نمی ارزد .

 

پاینوشت ها:

1. سوره ی توبه / آیه ی 77

2. سوره ی نحل / آیه ی 105

3. سوره ی زمر / آیه ی 25

4. سوره ی ذاریات / آیه ی 10

5. سوره ی زمر / آیه ی 60

 

منبع: سایت تبیان با تلخیص
موضوع: نقد و بررسی ، دل نبشته ،
برچسب: دروغ ، کذب ، جامعه ، صداقت ، دنیا ، آخرت ، قرآن کریم ،
[ پنجشنبه 16 مرداد 1393 ] [ 10:17 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :