تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکاندر میان دانشمندان اسلامی ، بزرگانی یافت می شوند که در پیشرفت احکام الهی در جوامع تاثیر بسیار داشته اند ، شیخ مفید ، در شمار چنین دانشمندانی جای دارد.

شیخ طوسی ، در کتاب رجال خود ، دربخش کسانی که از ائمه روایت نقل نکرده اند ،از این عالم گرانسنگ این گونه یاد می کند: «محمد بن محمد بن نعمان(شیخ مفید) دانشمندی بزرگ و موثق است.»(1) او در فهرست می نویسد: «محمد بن محمد بن نعمان معروف به ابن معلم از متکلمان امامیه است و در زمان او ریاست علمی و دینی شیعه به اومنتهی گردید. در علم فقه و کلام بر هر کس برتری داشت.»

عصر حیات شیخ:

در عصر شیخ مفید ، شیعیان از آزادی بیشتری برخوردار بودند و وجود عالم بزرگواری چون شیخ مفید در میان آنان به اعتبارشان می افزود. شیخ از پراکندگی شیعیان ممانعت ورزید ، آنان را از خطر تفرقه نجات داد ، با اعتبار خویش اوضاع اسفبار آن ها را سامان بخشید و آن ها را به اوج عزت رسانید. شیخ مفید در محله کرخ بغداد که مرکز شیعیان بود می زیست و مسجدمعروف «براثا» که اکنون زیارتگاه شیعیان است محل تدریس وی بود.(2)

از سوی دیگر ، دوران شیخ مفید دوران رونق مباحث کلامی و اصولی در میان دانشمندان اهل سنت بود. پیش از وی ،شیعیان در مسائل کلامی و اصولی حلقه های درس تشکیل داده بودند و شیخ صدوق که ریاست علمی و دینی شیعیان را عهده دار بود سبک ساده ای در تصنیف و تالیف کتب پیش گرفت و بر همان شیوه نیز فتوا داد.

شیخ مفید نه تنها نزد علمای شیعه بلکه نزد علمای اهل سنت نیز مقامی والا داشت وآن ها نیز او را می ستودند.

ابن ندیم که از معاصران او بود در باره وی می نویسد: «دانشمندی با هوش و بافراست است. من او را دیده ام ، دانشمندی عالیقدر است.» (3)

شیخ مفید در مناظره از قدرت خارق العاده ای بر خوردار بود و مخاطب خویش را به خوبی اقناع می کرد.

خطیب بغدادی که از علمای اهل سنت و هم عصر شیخ مفید بود می گوید: «او ، اگر می خواست ، قدرت داشت ثابت کند که ستون چوبی از طلا است!»

رؤیای صادق شیخ مفید:

شبی شیخ مفید در خواب دید که در مسجد کرخ از مساجد بغداد نشسته است و فاطمه زهرا(س) دست امام حسین(ع) و امام حسین(ع) را گرفته بود و به نزد شیخ مفید آمد و فرمود: «یا شیخ ! علّمهما الفقه ؛ ای شیخ به این دو ، فقه تعلیم بده.»

شیخ از خواب بیدار شده و در حیرت افتاد که این چه خوابی بود و من کی هستم که به دو امام فقه تعلیم دهم؟ از سوی دیگر خواب دیدن امامان معصوم(ع) خواب شیطانی نیست.

وقتی صبح شد ، شیخ به مسجدی که در خواب دیده بود رفت و در آنجا نشست ؛ ناگهان دید که زنی جلیل و محترم در حالی که کنیزان دور او را گرفته و دست دو پسر را در دست دارد وارد مسجد شد. وی به نزد شیخ آمد و گفت: «یا شیخ علمهما الفقه.» شیخ تعبیر خواب را فهمید و به تعلیم و تربیت آنان همت گماشت و بسیار به آن دو بزرگوار احترام می‏نمود. آن دو پسر کسی نبودند جز «سید رضی» معروف به شریف و «سید مرتضی» معروف به علم الهدی ، که از فقهای سرآمد روزگار  شدند.

 

این مطلب ادامه دارد...

 

1. رجال شیخ طوسی / ص ۵۱۴

2. مفاخر اسلام علی دوانی / ج ۳ / ص ۲۴۱

3. فهرست ابن ندیم / ص ۲۶۶

 

منبع: پایگاه فرهنگی-مذهبی شیعه ها
موضوع: روایت ،
برچسب: شیخ مفید ، امام زمان(عج) ، مهدویت ، کلام ، فقه ، رویای صادقه ،
[ جمعه 17 مرداد 1393 ] [ 11:32 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :