تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.7sn.net/images/dez/ya_mahdi1.jpg

در پست قبل به طور کامل دو کتاب مفید در موضوع مهدویت را به شما معرفی کردم و اینک در این مطلب:

5) مهدی منتظر:

این اثر ، پژوهشی تفصیلی درباره امامت و ظهور امام مهدی(عج) است که به شیوه روایی ـ تحلیلی و با محتوای کلامی ـ حدیثی به قلم محمد جواد خراسانی ، تألیف شده است. این کتاب دارای عناوین اصلی و فرعی گسترده و متنوع است که مهم‌ترین موضوعات آن عبارتند از :

علائم شخصی نشانه‌های امامت ، علائم تشریفی مانند همراه داشتن آثار و مواریث انبیا ، نواب اربعه ، خصوصیات غیبت ، غیبت صغرا و کبرا ، وقایع دوران غیبت ، پاسخ به شبهات غیبت ، فرج کلی و جزئی ، بروز فتنه‌های اجتماعی ، دینی ، تربیت ، اخلاقی و سیاسی ، فتنه‌های مختص به عالم تشیع ، شرح تفصیلی علائم ظهور ، تکالیف منتظران ، کیفیت ظهور و پیروزی و سیرة حکومتی حضرت مهدی(عج)

6) دادگستر جهان:

كتاب دادگستر جهان نوشتة آیت‏اللّه ابراهیم امینی  ، در 344 صفحه رقعی منتشر شده است. نویسندة كتاب ، علت تألیف آن را رخنه شبهات در اعتقادات جوانان و دانش آموختگان می‌‏داند كه از سوی نویسندگان ، پاسخی مناسب و شایسته نگرفته‏اند. از این رو ایشان تصمیم می‌گیرد چنین كتابی تألیف كند و در سال 1346  توفیق می‌یابد آن را منتشر سازد. این كتاب نزدیک به بیست بار تجدید چاپ شده و به برخی از زبان‏ها نیز ترجمه شده است.

دادگستر جهان عمدتاً به صورت پرسش و پاسخ ، بین برخی از فرهیختگان تنظیم شده و با استفاده از روایات معصومین(ع) مطالب ارزنده‏ای برای استفاده عموم به ویژه جوانان ارائه كرده است.

نویسنده در دوازده فصل ، با استناد به یافته‏های عقلی و نقلی محدّثان ، مفسّران و مورخان امامیه و عامّه و نیز دستاوردهای علوم تجربی ، به تشكیك‏های گوناگون درباره مهدویّت پاسخ داده است. طرح مباحث به شیوة مناظره بوده كه بر جذابیت كتاب افزوده است. مؤلف آغاز عقیده به مهدویّت را از زمان پیامبر اكرم(ص) می‏داند و شخصیت تجدید مکرر چاپ کتاب ، نشانگر استقبال خوب از این اثر ارزنده است. این کتاب برای علاقه مندان به مباحث مهدویّت بسیار مفید است.

در این کتاب تبار امام را بررسی می‏كند. او همچنین ادعای مهدی بودن محمد بن حنفیه ، اعتقاد زیدیه به مهدویّت محمدبن عبداللّه بن حسن و باور واقفیه به عروج امام صادق(ع) را رد می‏كند و این نكته را كه منشأ مهدویّت از تعالیم یهود و زرتشتی است و عبداللّه بن سبا در ایجاد آن نقش داشته ، مردود می داند.

عالم غیب و امام عصر(عج) ، امامت كودك پنج ساله ، فلسفه طولانی شدن غیبت ، مهدی(عج) در كتاب‌های اهل سنّت ، نشانه‏ها و شرایط ظهور ، یاوران حضرت مهدی(عج)  ، چگونگی ظهور و احادیث ، منابع ، تألیفات و اقوال بزرگان اهل سنّت در بارة حضرت مهدی(عج) ، طول عمر ، محل زندگی حضرت مهدی(عج) و جهان در عصر آن حضرت ، از مباحث مهمّ دادگستر جهان است.

 

منبع: سایت پرسمان دانشجویی مهدویت (مهدویت و ظهور)
موضوع: پرسمان ، نقد و بررسی ،
برچسب: کتاب ، مهدی شناسی ، مهدویت ، امام زمان(عج) ،
[ شنبه 1 شهریور 1393 ] [ 11:49 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :