تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.ta-zohoor.org/images/mahdive/big/5_20090824_1255735773.gif

عقیده به «منجی اعظم» و «مهدی موعود» یک عقیده عمومی و مشترک است و اختصاص به یک قوم و یک ملت و یک دین خاص ندارد. ولی در اسلام ، به خصوص در مذهب شیعه این موضوع ، بسیار عمیق تر و وسیع تر و جدی تر عنوان شده است.

یهود و نصارا در دولت مهدوی:

در خصوص سرنوشت یهود و مسیحی ها در حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) ، دو دسته روایت و حدیث وجود دارد:

الف) همگی در زیر چتر اسلام:

اقلیت های مذهبی در عصر حضرت مهدی(عج) باقی خواهند ماند و شرایط «ذمه» را خواهند پذیرفت و تحت الحمایه حکومت اسلامی آزادانه زندگی خواهند کرد. اما دولتهای باطل همه سقوط می کنند و همه قدرت و حکومت جهان به دست مسلمانان می افتد و دین اسلام بر تمام ادیان غالب می گردد و بانگ توحید از همه جا بلند می شود.

بدین ترتیب «اهل ذمه» در دولت مهدی از نظر قضائی کاملا آزاد خواهند بود ، در منازعات و اختلافات مخصوص خود خواهند توانست به دادگاه های خود مراجعه کنند و اگر خودشان دادگاه ویژه نداشته باشند و یا با افراد مسلمان اختلاف و نزاعی پیدا کردند با کمال اطمینان به حاکم مسلمین مراجعه نمایند. و از این روایت استفاده می شود که حضرت مهدی (عج) به هنگام قضاوت میان اقلیت های مذهبی با کتاب های خودشان قضاوت خواهد کرد. و همین خوشرفتاری و مسالمت مسلمانان با اقلیت های مذهبی در دولت مهدی ، سبب خواهد شد که اقلیت های مذهبی به خصوص یهود و نصاری تا پایان ، در جهان خواهند ماند. (1)

 

ب) جنگ تا پیروزی بر ادیان:

در مقابل این آیات و روایات ، احادیث و روایات مخالف دیگری نیز وجود دارند ، که دلالت دارد که دولت حضرت مهدی (عج) ، غیر از مسلمانان احدی روی زمین باقی نخواهد ماند و آن حضرت دین اسلام را به اهل کتاب عرضه می دارد ، اگر قبول کنند ، محفوظ مانده و اگر مخالفت کنند ، کشته خواهند شد. (2)  

از آنجایی که این روایت و روایات از این دست ، علاوه بر ضعف سند ، مخالف قرآن و سیره پیامبر اکرم(ص) و اصول مسلم اسلام است ، لذا از درجه اعتبار ساقط می باشد.

ندای توحید بر بام جهان:

بنابراین اقلیت های مذهبی در عصر حضرت مهدی(عج) باقی خواهند ماند و شرایط «ذمه» را خواهند پذیرفت و تحت الحمایه حکومت اسلامی آزادانه زندگی خواهند کرد. اما دولتهای باطل همه سقوط می کنند و همه قدرت و حکومت جهان به دست مسلمانان می افتد و دین اسلام بر تمام ادیان غالب می گردد و بانگ توحید از همه جا بلند می شود. (3)

 

پاینوشت ها:

1. او خواهد آمد / پیشین / صص155-156

2. معجزه جاودان / صص151و 152    

3. او خواهد آمد / پیشین / ص 157

 

منبع: سایت تبیان با تلخیص
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: امام زمان(عج) ، مهدویت ، حکومت ، مهدی(عج) ، اقلیت مذهبی ، یهود ، مسیحیت ،
[ یکشنبه 2 شهریور 1393 ] [ 09:40 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :