تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://pic.photo-aks.com/photo/nature/cloud-sky/large/sun-shine-in-sky.jpg

نفس وجود حضرت ولی عصر(عج) در زمین جدای از هر گونه اقدام و فعالیتی ، آثار و برکاتی دارد. هم چون وابستگی حیات عالم و انسان ها به آن وجود مقدس و این که امام مجرای فیض الهی است. اما برخی دیگر از نقش آفرینی ها و آثار و برکات امام برخاسته از تدبیر و فعل ایشان است. تدبیر و مدیریت امام از این نظر به معنای سامان دهی ، هدایت و به کارگیری امکانات و نیروها بر اساس ارزش های معین برای رسیدن به هدفی مطلوب است.

مدیریت امام در جهت تحقق اهدافش:

بدیهی است که هدف عالی حضرت مهدی(عج) ایجاد حکومت عدل توحیدی در سراسر گیتی است. باور این است که امام در جهت تحقق آن آرمان الهی نقش آفرین است و خود نیز تکلیف دارد که زمینه ظهورش را فراهم آورد. غیبت نیز مانعی برای این مهم نمی باشد چرا که به معنای پنهان بودن و در پنهانی کار کردن است و نه بی کاری. پس تصور نشود که امام در گوشه ای نشسته تا هنگام ظهورش فراهم شود و از خیمه اش به در آید. امور در غیبت تعطیل نمی شود ، چون امامت تعطیل بردار نیست.

مدیریتی در جهت اراده و سنن الهی:

مدیریت حضرت از قواعد و سنت های الهی تخطی نمی کند و خلاف فلسفه غیبت و یا حکمت و مصلحت الهی نمی باشد و اراده ایشان در طول اراده خداوند است. نکته دیگر همچنین آن است که تدبیر و قول آن حضرت منشا برکات و خیر است و کژی ها و ضعف ها را در جریان های مختلف تاریخی و اجتماعی نمی توان به آن حضرت نسبت داد بلکه آن بخش ناشی از بی تدبیری و ناتوانی ما است.

دلایل روایی بر مدیریت پنهان امام:

مدیریت و نقش آفرینی امام عصر (عج) به جهت زمینه سازی برای ظهور و تشکیل حکومت عدل جهانی از برخی روایات استفاده می شود:

1) برخی از روایات حضرت مهدی را «صاحب التدبیر» معرفی کرده اند. صاحب تدبیر کسی است که با همه تدبیر ها در هر گوشه عالم و در هر نقطه تاریخ همراهی دارد.

2) در برخی از روایات نقش امام در عصر غیبت به خورشید «پشت ابر» تشبیه شده است. بنابراین حضرت در ایام غیبت به وظایف امامت خود مشغول است.

3) حضرت مهدی (عج) در نامه خود به شیخ مفید می فرماید:

«ما به اخبار شما آگاهیم و هیچ چیز از اخبار شما از ما پنهان نمی ماند... ما در رسیدگی و مراعات شما کوتاهی نمی کنیم ... که اگر چنین بود گرفتاری ها و دشواری ها شما را در بر می گرفت و دشمنان شما را نابود می کردند.»

4)  بر اساس برخی روایات حضرت مهدی (عج) در عصر غیبت در میان مردم و در کوچه ها و راه های غرب و شرق عالم گام می نهد بر اجتماعات مردم وارد می شود و در مراسم حج حضور می یابد. (1)

5) روایاتی که می گوید خداوند به واسطه حضور حضرت بلا را از شیعیان دفع می کند و همچنین روایاتی که می فرماید اگر امام در زمین نباشد خدا پرستیده نمی شود. این هر دو دسته نشان مدیریت و تدبیر ایشان در امور مردم است. (2)

مدیریت مستقیم و غیرمستقیم:

در خاتمه ناگفته نماندکه مدیریت حضرت به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم اعمال می شود. یکی از موارد مدیریت غیرمستقیم ایشان اصل مترقی ولایت فقیه و انتصاب فقها به عنوان نایبان عام امام زمان (عج) در عصر غیبت کبری است.

 

پاینوشت ها:

1. الغیبه نعمانی / ص 146و ص 167

کمال الدین مرحوم صدوق / ج2 / ص 440

2. کمال الدین مرحوم صدوق / ص 207 و 441

بحارالانوار علامه مجلسی / ج 52 / ص 92

 

منبع: سایت تبیان با تلخیص

 
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: امام زمان(عج) ، مهدویت ، مدیریت ، تدبیر ، شیخ مفید ، نامه ، غیبت ،
[ یکشنبه 2 شهریور 1393 ] [ 10:07 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :