تبلیغات
مهدویت
نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.ido.ir/myhtml/news/1389/m05/138905042761.jpg

روایاتی چند درباره بی اثر شدن توبه مقارن ظهور حضرت مهدی (عج) رسیده است. به علاوه یکسری از روایات نیز به صراحت با دیدگاه توبه ناپذیری حضرت مهدی (عج) پس از ظهور در تعارض است. در این مطلب این موضوع را مورد بررسی قرار می دهم.

ایمانی که سودی ندارد:

در كمال الدین از حضرت صادق(ع) روایت شده كه: «آیات» عبارت از ائمّه است و «آیت منتظره» حضرت قائم(عج) است و در روز ظهورش كه با شمشیر به پاخیزد ، ایمان كسى كه پیشتر ایمان نیاورده باشد ، به وى سود نرساند ، گرچه به پدران گذشته وى ایمان آورده باشد. (2)

همچنین آن حضرت فرمودند: مقصود خروج قائم منتظر از ما است. سپس فرمودند: خوشا به حال شیعیان قائم ما كه در حال غیبتش انتظار ظهورش را دارند و در حال ظهورش از او فرمان می برند. آنان دوستان خدایند كه نه ترسى دارند و نه اندوهگین می شوند. (3) آن روز كه این نشانه ها صورت پذیرد ، ایمان آوردن افراد بى‏ایمان و آنها كه عمل نیكى انجام نداده‏اند ، پذیرفته نخواهد شد و درهاى توبه به روى آنان بسته مى‏شود. (4)

بسته شدن باب توبه در هنگام ظهور از این جهت است که مخالفان وقتی قدرت شمشیر حضرت را می بینند چاره ای جز تسلیم نمی یابند و در این هنگام توبه ای که از سر ناچاری باشد بی فایده است.

درهای توبه بر چه کسانی بسته می شود؟

1- کسی که به واسطه دیدن عذاب الهی توبه می کند: چرا كه به هنگام نزول عذاب درهاى توبه بسته مى‏شود ، و اصولا اینگونه ایمان اضطرارى فایده ایمان اختیارى را نمى‏تواند داشته باشد.

2- هرگاه کسی گناهش از روی نادانی و جهالت نباشد: منظور از «جهالت» مورد بحث طغیان غرائز سركش و چیره شدن آن ها بر نیروى عقل و ایمان است.

3- توبه کسی که مرگش فرارسیده است: كسانى هم كه آستانه مرگ قرار مى‏گیرند و مى‏گویند اكنون از گناه خود توبه كردیم توبه آنان پذیرفته نخواهد شد. زیرا در حال احتضار و در آستانه مرگ ، پرده‏ها از برابر چشم انسان كنار مى‏رود و نتیجه اعمالى را كه در این زندگى انجام داده با چشم خود مى‏بیند.(5)

حلّ یک تعارض:

برای حل  تعارض مطرح شده میان خلق محمدی حضرت مهدی (عج) و دعوتگری ایشان به اسلام و پیامبر و اهل بیت (ع)  و از دیگر سو روایاتی که ذیل آیه 158 سوره انعام آمده است ، پس از جمع بندی روایات به نظر می رسد مسئله بسته شدن ابواب توبه مربوط به بخشی از قیام حضرت است که مراحل روشن گری توسط ایشان و یارانشان به اتمام رسیده است و در واقع بر همگان درباره حقانیت اهل بیت (ع) حجت تمام شده باشد. (8)

فرصت طلاییِ نجات:

شیعه بر اساس ادله نقلی معتقد است که امام عصر (عج) پس از ظهور خود ، تغییر و تحولات بزرگی در عرصه فکر و عقل بشر ایجاد خواهد کرد. همچنین معجزات آسمانی که در ماه رمضان سال ظهور رخ می دهد و قدرت حضرت در جلب گروه های مردمی ، برای فطرت جمعی بشر تردیدی در پیوستن به امام و جهالتی باقی نخواهد ماند و کسانی که با این وجود از قبول دعوت ایشان سر باز زند ، در مقابل چهره قهر و شمشیر ایشان ، راهی برای توبه نخواهند داشت.

پاینوشت:

1. كمال الدین و تمام النعمة / ج‏1 / ص 18

2. همان / ج 2 / ص 357

3. تفسیر نمونه / ج‏6 /  ص 47

4. تفسیر نمونه / صص 196 ، 313 ، 315

5. امام مهدی و توبه پذیری / مجله مشرق موعود / شماره سوم

 

منبع: سایت تبیان با تلخیص
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: امام زمان(عج) ، مهدویت ، توبه ، گناه ، شمشیر ، ظهور ، اسلام ،
[ دوشنبه 3 شهریور 1393 ] [ 08:16 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :