نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://static.mihanblog.com/public/user_data/user_files/107/318819/naghshezanan.jpg

همه انسان‌ها در برابر امام عصرِ خود مسئول هستند و برای زمینه‌سازی ظهور آن حضرت وظایفی را بر عهده دارند. زنان علاوه بر نقش عمومی که همة انسان‌ها عهده‌دار هستند ، می‌توانند در مواردی به طور خاص ایفای نقش نموده و زمینه‌های ظهور را فراهم نمایند.

در دوران غیبت امام مهدی(عج) باورمندان مهدویّت دارای رسالت خطیری می‌باشند. منتظران واقعی در جامعه منتظران با تلاش و کوشش مضاعف و با ارائه برنامه و راهکارهای تبلیغی ، زمینه شوق و علاقه مردم را جهت درک ظهور و آمدن حضرت مهدی(عج) دوچندان می‌کنند.

منتظران واقعی با اجرای دو مسئولیت در جامعه زمینة تحقق ظهور را تسهیل می‌نمایند :

نخستین مسئولیت که همان خوداندیشی و خودسازی است ؛ یعنی منتظِر واقعی قبل از آن‌که به فکر دیگران باشد باید با خود را در زمره یاران واقعی امام مهدی(عج) قرار دهد. دومین مسئولیت بعد از خوداندیشی ، دگراندیشی می‌باشد.

در این میان نقش زنان که جمعیت انبوهی از مردم را تشکیل می‌دهند ، نقش خطیر و مهمی است ؛ زیرا قلمرو و نفوذ زنان در جامعه و ابعاد مختلف آن ، دارای گستره وسیعی می‌باشد؛ یعنی علاوه بر جامعه ، در خانواده و مدرسه و ... جهت تربیت نسل منتظِر و پرورش یاران خاص حضرت ، نقش بی‌نظیر و بی‌بدیلی را بر عهده دارند. از این رو زنان منتظِر به خاطر جایگاه مهم اجتماعی و خانوادگی در صورت انجام صحیح مسئولیت ، منتظران و جامعه منتظران را به سوی جامعه ایده‌آل مهدوی سوق خواهند داد.

دیدگاه‌ها در مورد زمینه‌سازی ظهور:

در روایات اسلامی ، مطالب بسیاری درمورد انتظار و فرج آمده و به منزلة بهترین اعمال معرفی گردیده است. رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرماید:

«بهترین اعمال امت من ، انتظار فرج خداوند عزوجل است.» (1)

زمینه‌سازی و جایگاه زنان:

زمینه‌سازی و آمادگی برای ظهور حضرت مهدی(عج) در روایات ، بیان‌گر اهمیت نقش مردان و زنان مؤمن است. رسول خدا می‌فرماید:

«گروهی از مردمِ مشرق ، بیرون آمده برای ظهور حضرت مهدی(عج) زمینه‌سازی می‌کنند ، یعنی سلطنت ایشان را فراهم می‌سازند.»

زمینه‌سازان انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) ، منتظران راستینی هستند که در انتظار حضرت حجت(عج) روز شماری می‌کنند و در این زمینه ، جنسیت معنایی ندارد ؛ تنها تفاوت ، به چگونگی کارآیی هر یک از مردان و زنان برمی‌گردد. در نظام اسلامی ، زن و مرد از نظر حقیقت وجودی یکسان هستند و ملاک برتری انسان‌ها در تقواست. (2)  چنان‌که خداوند می‌فرماید:

«گرامی‌ترین شما نزد خدا با تقواترین شماست»

آشنایی با وظایف منتظران واقعی و عمل به آنها در سطح افراد و جامعه ، موجب اصلاح جامعه می‌گردد و مقدمات ظهور را مهیا می‌سازد و آگاهی لازم را در پیروان و یاران راستین او فراهم می‌آورد. بنابراین وظیفة هر مسلمان مدعی ، حمایت ولایت است که با وظایف خود آشنا گردد و درصدد عمل به آنها برآید.

این مطلب ادامه دارد ...

پاینوشت:

1. افضل اعمال امتی انتظار فرج الله عزوجل / معین / پیشین

2. پیشین / ج1 / ص 284

 

منبع: سایت پرسمان دانشجویی (مهدویت و ظهور)
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: زن ، مهدویت ، امام زمان(عج) ، ظهور ، یاران مهدی(عج) ، نقش ،
[ سه شنبه 4 شهریور 1393 ] [ 09:51 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :