نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://noorportal.net/uploads/1390/530/amaken.jpg

در مطلب شماره 1 درمورد جایگاه زن در زمینه سازی ظهور توضیح دادم و اینک در این مطلب:

نقش زنان در تاریخ زندگی امام:

مواردی که برای فرد منتظر برشمرده می‌شود ، برای زن و مرد یکسان است. ولی آن‌جا که بحث چگونگی زمینه‌سازی پیش‌ می‌آید ، زنان در زیر ساخت‌ها قرار می‌گیرند. امام خمینی(ره)  دربارة زنان می‌فرمایند:

«زن ، مربی جامعه است. از دامن زن انسان پیدا می‌شود. مرحلة اول مرد و زن صحیح ، از دامن زن است. مربی انسان‌ها ، زن است.» (29)

نقش زیربنایی زن در تولد و رشد صاحب‌الامر(عج) ، مشهود است که از هنگام تکوین و تولد ایشان آغاز ، و سپس با طی مراحل رشد ، زمینه‌های امامت ایشان فراهم می‌گردد.

آمادگی نرجس خاتون برای همسری با امام حسن عسکری(ع) از آن جمله است که با تحمل سختی‌ها همراه بود. در حالی که نرجس خاتون در قصر پدر به عنوان ملکه ، امکانات بسیاری در اختیار داشت. ولی دل‌بستگی او به امام حسن عسکری(ع) که قطعاً از صفای دل او نشأت می‌گرفت موجب شد تا رنج اسارت را بپذیرد و با حفاظت و صیانت از حریم خود به وصال یار برسد. (30)

مرحلة دیگر زمینه‌سازی را می‌توان در پرورش نرجس خاتون نزد عمه بزرگوار امام زمان(عج) جست‌وجو نمود ؛ هنگامی که برای تعلیم آداب اسلامی از محضر آن بزرگوار استفاده می‌نمود ؛ چرا که تکوین و رشد امام ، علاوه بر صلب شامخ ، نیازمند رحم پاک می‌باشد. و اینها بیان‌گر نقش اساسی زنان در زمینه‌سازی و مقدمات پیش از تکوین ، هنگام حمل و سپس به دنیا آمدن امام می‌باشد.

با آغاز امامت امام در دوران غیبت صغری نیز مردم با مراجعه به مادر امام حسن عسکری(ع) که معروف به جده بود ، به حل مشکلات خود می‌پرداختند و این مسئله ، حضور زنان در زمینه‌های اجرایی را گوشزد می‌نماید. (32)

محدودة زمینه‌سازی فردی:

مؤمنین حقیقی کسانی هستند که ایمان آنها با عمل صالح پیوند خورده است. نمایان‌گر این مهم ، بیان آیاتی است که در آنها حدود 49 بار عبارت (الذین آمنوا ) و (عملوا الصالحات ) در قرآن کریم ، همراه هم آمده است. البته ایمان و عمل صالح بدون ولایت ائمه(ع) و بیزاری از دشمنان آنها محقق نخواهد شد.

محدوده زمینه سازی فردی اقسام گوناگونی دارد که بنده یک مورد را در این مطلب و موارد دیگر را ان شاءالله در پست شماره 3 مطرح می نمایم.

1) حیطة شناخت:

اگر انسان خود را شناخت ، به معرفت پروردگار نائل خواهد آمد و از جمله ویژگی‌های زمینه‌سازان ظهور ، شناخت حقیقی خداوند متعال است. حضرت علی(ع) در این باره فرموده‌اند:

«مردان مؤمنی که خدا را در کمال شایستگی شناخته‌اند و ایشان ، یاوران مهدی در آخرالزمان‌اند.» (34)

بنابراین کسی که به شناخت و معرفت امام زمان(عج) نیابد ، نشان‌گر آن است که خدای خود را نشناخته است و کسی که خدای خود را نشناسد ، از دین گمراه گردیده است. (38)

این مطلب ادامه دارد...

 

پاینوشت ها:

1. صحیفه نور / ج7 / ص339

2. همان / اقتباس / ص53-52

3. زنان در حکومت امام(عج) محمد جواد طبسی / ص14

4. الغیبه شیخ طوسی / ص214-208

5. بحارالأنوار / ج52 / ص140

 

منبع: سایت پرسمان دانشجویی (مهدویت و ظهور)
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: زن ، نقش ، مهدویت ، امام زمان(عج) ، ظهور ، مهدی(عج) ، زمینه سازی ،
[ پنجشنبه 6 شهریور 1393 ] [ 09:28 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :