نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://shamimzohor.ir/DataCenter/2014/04/93imam-mahdi5-660x330.jpg

در پست قبلی درمورد نقش زن در تاریخ سازی امام توضیح دادم. بحث ما به بخش زمینه سازی های فردی زن رسید که در پست شماره 2 یک مورد از زمینه سازی فردی یعنی حیطه شناخت را گفتم و حالا در ادامه:

2) حیطة عاطفه:

ولایت به معنای قبول امامت و سرپرستی ائمه(ع) است و وظیفة منتظران نسبت به امام غایب ، احترام خالصانه به آن حضرت است که با شنیدن لقب قائم ، به احترام آن حضرت بلند شوند (42) و آمادگی خود را برای همراهی حضرت اعلام نمایند. ایجاد ارتباط عاطفی با امام عصر(عج) در زنان بسی آسان‌تر از مردان می‌باشد ؛ چرا که زنان در بخش دل و قلب و گرایش و جذبه موفق‌تر از مردان‌اند (43) و انعطاف‌پذیری زنان در این رابطه بیشتر از مردان است. لذا پس از شناخت امام زمان(عج) بهتر می‌توانند با او ارتباط روحی برقرار سازند.

عشق ورزیدن به امام زمان(عج) تنها در ارتباط با آن حضرت خلاصه نمی‌شود ؛ بلکه وجود هر کس که سرشار از عشق امامت و ولایت است ، خود را سراپا مهیای خدمت‌گزاری برای حضرت می‌نماید و در زمان غیبت نیز خدمت به یاران حضرت را سر لوحة کارهای خود قرار می‌دهد. (44) زنان به دلیل ظرافت و گرایش قلبی ، دارای انعطاف بیشتر و یا حداقل همسان با مردان در جنبة ذکر می‌باشند (45) و این ذکر است که موجب تذکر و معرفت الهی می‌گردد.

3) حیطة رفتار:

رفتار انسان ، نمایان‌گر افکار و عقاید او است. یکی از وظایف مهم منتظران ، خودسازی و مراقبت بر رفتار خویشتن است تا در پی آن دیگران و جامعه نیز به رفتار صحیح متمایل شوند. رفتار صحیح ، نتیجه گرایشات درست ، و گرایش‌های صواب در سایة اعتقاد نامناسب ایجاد می‌شود. امام صادق(ع) در این باره می‌فرمایند:

«شما صالح نمی‌شوید تا معرفت پیدا نکنید و معرفت پیدا نمی‌کنید تا باور و اعتراف نداشته باشید و باور و اعتراف نخواهید داشت تا تسلیم نشوید.» (50)

رفتار و کرداری از مؤمن منتظر قابل پذیرش است که با قوانین اسلام مطابق باشد. به عبارت دیگر ، انسان مؤمن ، خود را تسلیم اوامر الهی می‌نماید و احکام و دستورات الهی را در حد فهم و درک خود به اجرا در می‌آورد و در مواردی نیز که برای او درک‌پذیر نیستر ، گردن می‌نهد و سرا پا تسلیم اوامر الهی می‌شود.

البته این بدان معنا نیست که تفکر ، تعقل و تدبر را کنار گذارد و چشم و گوش بسته هر فرمانی را بپذیرد ؛ بلکه باید نسبت به آن‌چه وظیفة او است ، آشنا گردد و با استفاده از ابزار عقل و فهم ، درصدد دست‌یابی به احکام اسلام برآید.

یکی از خطرات جدی که مسلمانان عصر غیبت را تهدید می‌کند ، واقع شدن در فتنه‌ها و آزمایشاتی است که امکان دارد دین آنها را تباه و خراب نماید. امام صادق(ع) این خطر را چنین گوشزد می‌فرمایند:

«در آینده مبتلا به شبهه‌ای می‌شوید ، بدون وجود نشانه و پرچمی که دیده شود و حضور امامی که هدایت کند ، از این وضعیت نجات نمی‌یابد ، جز کسی که دعای غریق بخواند ( یا الله ، یا رحیم ، یا مقلب القلوب ، ثبت قلبی علی دینک)» (53)

زنان در این رابطه دارای نقش اساسی هستند و می‌توانند با اقدامی اساسی در این زمینه به کسب معارف اسلامی و الهی بپردازند و آنها را در مورد خود و سپس با تأثیرگذاری درخانواده پیاده نمایند.

در عصر حاضر ، احیای علوم اهل ‌بیت(ع) توسط زنان در خانه‌ها ، بسیار آسان گردیده است. در مرحلة اول ، استفاده از کتاب‌های احکام مراجع تقلید برای عمل کردن به احکام و سایر کتاب‌های اسلامی با هدف ارتقای سطح علمی و در مرحله بعد ، استفاده از رسانه‌های ارتباط جمعی ، به راحتی امکان‌پذیر است.

 پاینوشت ها:

1. سلیمیان / پیشین / ص210

2. همان مدرک / ص210

3. همان مدرک / ص212

4. خصال صدوق / ج2 / ص541

5. پیشین کلینی / ج1 / ص181

6.  پیشین شیخ صدوق / ج2 / ص352

منبع: سایت پرسمان دانشجویی (مهدویت و ظهور)
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: مهدویت ، امام زمان(عج) ، زنان ، نقش ، آماده سازی ، ظهور ، زمینه سازی ،
[ یکشنبه 9 شهریور 1393 ] [ 10:51 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :