نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://ashrafseqaleh.chikablog.ir/files/2013/12/%D8%AD%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D8%B6%D8%A7.jpg

كاش او را درك می‌كردم:

زندگى امام هشتم(ع) ، كه قریب بیست‏ سال از این دوره تعیین كننده و مهم را فرا گرفته ، از جمله برجسته ‏ترین بخشهاى آن است ، كه بجاست درباره آن تامل و تحقیق لازم به كار رود.

رشد تشیع در ایران و گسترش آن در این مرز و بوم نتیجه مهاجرت و تلاش های حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و آباء و احفاد ‌و اولادشان می‌باشد.

تاریخ ولادت بر اساس گفته اكثر مورخان و تقدم افرادی همچون كلینی (م 328) و مفید (م 413) شاید بتوان گفت كه در سال 148هـ بوده است.

حضرت امام صادق(ع) آرزوی دیدار علی بن موسی الرضا(ع) را می‌كردند. از حضرت موسی بن جعفر (ع) روایت شده كه می‌فرمود:

«شنیدم از پدرم جعفر بن محمد كه مكرر به من می‌فرمود كه ، عالم آل محمد در صلب تو است و ای كاش من او را درك می‌كردم. پس بدرستی كه او همنام امیرالمومنین علی است.» (1)

نام ، كنیه ، القاب و نقش انگشتری:

حضرت علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب(ع)، هشتمین امام از دوازده امامی هستند كه منصوص از جانب خدا به واسطه پیامبر (ص) می‌باشند.

كنیه ایشان: ابوالحسن ، و خواص آن جناب را ابوعلی می‌گفتند. (2)

القاب ایشان: رضا ، صابر ، زكی ، ولی ، وفی ، سراج الله ، نورالهدی ، قرة عین المومنین ، مكیدة الملحدین ، كفو ، الملك ، كافی الخلق ، رب السریر می‌باشد. (3)

در كافی به نقل از یونس آمده است كه حضرت فرمود:

«نقش انگشتری من ، ماشاء الله لا قوة الّا بالله است» (4) و عده‌ای نقش انگشتری حضرت را «حسبی الله» ذكر كرده‌‌اند.

در عیون اخبار الرضا(6) آمده است كه بزنطی می‌گوید:

«به حضرت جواد (ع) عرض كردم گروهی از مخالفین شما معتقدند كه لقب رضا را مأمون به پدر شما داد ، چون راضی شد كه ولیعهد او باشد. حضرت فرمود: به خدا دروغ گفته‌اند و كار نابجایی كرده‌اند. خداوند بزرگ او را رضا نامیده زیرا او مورد رضایت خدا بود در آسمان ها و مورد پسند پیامبر اكرم (ص) و ائمه طاهرین بود در زمین عرض كردم مگر تمام آباء و اجداد شما از ائمه طاهرین(ع) مورد پسند خداوند و پیامبر(ص) نبودند ، فرمود: چرا؟! ، عرض كردم پس چرا پدرت را بین آنها رضا لقب دادند؟ فرمود: چون مخالفین نیز او را چنان پسندیدند كه دوستان و موافقین نیز پسندیده بودند. ولی این موفقیت برای هیچ كدام از آباء گرامش دست نداد. به همین جهت در میان ائمه به رضا ملقب شد.»

این بقیة الله است در روی زمین:

در عیون اخبار الرضا آمده است كه:

«حمیدة مصطفاة كه مادر حضرت موسی بن جعفر(ع) و از بزرگ زادگان عجم بود ، كنیزی به نام تكتم خرید كه از شایسته ترین زن ها از نظر دینی و عقل و احترام نسبت به سرور خود حمیده مصطفاة محسوب می‌شد. به طوری كه در تمامی مدتی كه در اختیار او بود ، به منظور احترام وی در مقابلش ننشست. روزی به فرزندش موسی بن جعفر(ع) فرمود: تكتم زنی است كه تاكنون از او بهتر ندیده‌ام. یقین دارم اگر صاحب فرزند شود ، نسل پاكی خواهد داشت. او را به تو بخشیدم ، قدرش را بدان. وقتی حضرت رضا (ع) از او متولد شد ، لقب طاهره به او داد.

حضرت رضا (ع) خیلی شیر می‌خورد و فرزند سالم و فربه ای بود ، تكتم درخواست کرد که یك زن شیرده برایم پیدا كنید ، گفتند شیرت كم شده؟ گفت: دروغ نمی‌گویم ، كم نشده! ولی دعاها و نمازهایی كه می‌خواندم ، از هنگام ولادت او كم شده است.

پاینوشت:

1. منتهی الامال / ص 171

2. بحار / ج 49 / ص 10 / به نقل از مناقب

3. همان

4. همان / ص 2

منبع: سایت تبیان
موضوع: روایت ، ولایت و شهادت ،
برچسب: امام رضا(ع) ، امام موسی بن جعفر(ع) ، لقب ، کنیه ، نام ، انگشتر ، ولادت ،
[ چهارشنبه 12 شهریور 1393 ] [ 01:20 ق.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :