نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.ammarname.ir/sites/default/files/news/picture/1393/06/13/1628978442.jpg

1- عبادت و نیایش:

شیخ صدوق از ابراهیم بن عباس نقل مى‏كند كه: «حضرت رضا(ع) در شب كم مى‏خوابید و اكثر شب هایش را احیا مى‏داشت و به عبادت و نیایش ‏مى‏پرداخت.»

امام رضا(ع) درباره وحشت و هراس شیطان از نماز و نمازگزارمى‏فرماید: شیطان همواره از مومنى كه مراقب وقت نمازهاى پنجگانه ‏اش باشد در هراس ‏است.

2- انس با قرآن و تامل در آن:

شیخ صدوق از یكى از معاصران حضرت چنین نقل كرده است: «همه كلام حضرت و جواب ها و مثال هایش برگرفته از قرآن بود ، هر سه روز یك بار قرآن را ختم مى‏كرد و مى‏فرمود: اگر بخواهم در كمتر از سه روز هم مى‏توانم آن را ختم نمایم اما هرگز به آیه‏اى ‏نمى‏رسم مگر اینكه در معناى آن و اینكه درباره چه چیزى و در چه وقتى نازل گشته ، مى‏اندیشم.»

3- اطاعت از ولى امر:

اساسا تمامى ائمه اطهار(ع) تا قبل از رسیدن به‏ مقام امامت مطیع‏ ترین فرد نسبت‏ به ولى امر خویش بوده‏اند. امام كاظم(ع) فرموده‏اند: «على ، پسرم ، بزرگترین فرزندم است و سخنانم را شنواتر و دستوراتم را مطیع‏تر است‏.»

4- علم و دانش:

امام رضا(ع) مى‏فرماید: آنگاه كه من بر اهل تورات با توراتشان و بر اهل انجیل با انجیلشان و بر اهل زبور با زبورشان استدلال‏كنم. و آنگاه كه هر دسته‏اى را محكوم كردم و دلیلشان را باطل ساختم و دست ازعقیده و گفتار خود كشیدند و به گفتار من گراییدند مامون در مى‏یابد مسندى كه‏بر آن تكیه كرده است‏حق او نیست و در این هنگام پشیمان مى‏گردد.

5- امر به معروف و نهى از منكر:

امر به معروف و نهى از منكر به حدى در زندگى آن حضرت بارز بود كه یكى ازمهمترین علل شهادت حضرت رضا(ع) محسوب مى‏گردد. مرحوم شیخ صدوق در كتاب عیون اخبار الرضا(ع) در باب اسباب شهادت آن حضرت ، سه‏خبر نقل كرده است كه موید ادعاى مزبور مى‏باشد.

6- هشیارى سیاسى و سازش ناپذیرى:

ائمه(ع) نه فقط خود با دستگاه هاى‏ظالم و دولت هاى جائر و دربارهاى فاسد مبارزه كرده‏اند بلكه مسلمانان را به جهاد بر ضد آنها دعوت نموده‏اند. مرحوم شیخ كلینى از قول ‏یكى از یاران امام رضا(ع) مى‏نویسد: «پس از آنكه حضرت رضا(ع) به امامت رسید سخنانى ایراد فرمود كه بر جان وى ‏ترسیدیم و لذا به آن حضرت عرض شد: مطلبى آشكار كردى كه بیم داریم این طاغوت(هارون) بر علیه شما اقدامى كند ، و حضرت در جواب فرمود: هر كارى مى‏تواند انجام دهد»

7- تواضع و فروتنى:

مرحوم شیخ صدوق به نقل از یكى از معاصران حضرت رضا(ع)مى‏نویسد: «چون سفره انداخته مى‏شد ، غلامانش حتى دربان و نگهبان نیز با او سر یك سفره مى‏نشستند.»

8- احترام و محبت‏ به دیگران:

مرحوم اربلى (از دانشمندان قرن هفتم) در خبرى‏كه نقل نموده است از قول یكى از معاصران امام رضا(ع) مى‏نویسد: «هرگز ندیدم كه ‏امام در سخن خویش نسبت‏ به كسى بى‏احترامى كند و هرگز ندیدم كه كلام دیگرى‏ را قطع كند و مى‏گذاشت تا سخنانش به پایان رسد.  هیچگاه در برابر كسى كه‏ مقابلش نشسته بود پاهایش را دراز نمى‏كرد و تكیه نمى‏زد. هرگز ندیدم به هیچ یك ‏از خدمتكاران و غلامانش ناسزا گوید.»

 

منبع: سایت شهید آوینی با تلخیص
موضوع: روایت ، ولایت و شهادت ،
برچسب: امام رضا(ع) ، ولادت ، هشت ، نکته ، مامون ، نماز ، قرآن ،
[ شنبه 15 شهریور 1393 ] [ 10:41 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :