نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.chemgroup.ir/wp-content/uploads/ghiyam.jpg

در میان کتب روایی که احادیث مربوط به حضرت مهدی(ع) را جمع آوری کرده اند ، روایتی به چشم می خورد که درباره گزینش یاران امام زمان (ع) می باشد. بر اساس این روایت ایشان با نهر آبی امتحان می شوند. با توجه به این روایت به نظر می رسد که گروهی از یاران حضرت به دلیل آن که مشقات و سختی های همراهی با ایشان را تاب نمی آورند ، از امام خویش جدا می شوند.

یکی از راه های آزمایش ، «ممنوعیت های موسمی» است. راحت طلبی و عدم تحمل فشارها و سختی های موسمی و موقتی با سلحشوری سازگاری ندارد.(1) بر اساس آیات قرآن یاران طالوت قبل از نبرد با دشمن از مراحل مختلف گزینش گذشتند و فقط کسانی در رکاب رهبرشان باقی ماندند که در امتحان ها سربلند شدند.

یکی از این مراحل تحمل تشنگی و سیراب نکردن خود با آب نهر بود. طبق روایات اصحاب مهدی (ع) هم مانند ایشان با تشنگی آزموده می شوند. امام صادق(ع) فرمود: «خداوند اصحاب موسی (ع) را به وسیله نهر آبی امتحان کرد چنان که خدا فرمود: «إِنَّ اللَّهَ مُبْتَلِیكُمْ بِنَهَر»(2) اصحاب قائم همچنین امتحان خواهند شد.» (3)

اصحاب آخرالزمانی موعود:

رهبر باید نیروهای سست عنصر و راحت طلب را از مجموعه جدا کند. بنابراین قبل از برخورد و مقابله با دشمن باید تمرین مقاومت کرد. به همین دلیل نیروهای طالوت با نهر آبی آزمایش شدند و اصحاب قائم (ع) نیز امتحانی مشابه را در پیش رو خواهند داشت. ویژگی هایی که در روایات درباره یاران امام عصر(ع) آمده است ، همچنین موید این مطلب است. بر اساس روایات در وجود ایشان سستی و ضعف و راحت طلبی راه ندارد: «مردانى هستند كه دل هاى آن ها مانند پاره‏هاى آهن است شكى در ایمان به خدا در آن راه نیافته و در طریق ایمان از سنگ محكم‏تر است اگر آنها را وادارند كه كوه‏ها را از جاى بكنند ، از جاى ‏كنده و از میان بر می دارند. لشكر آنها قصد هیچ شهرى نمی كنند جز اینكه آن را خراب می نمایند. مردانى در میان آنهاست كه شب ها نمى‏خوابند زمزمه آنها در حال عبادت همچون زمزمه زنبور عسل است.» (4)

بی شک تنها کسانی مصداق این ویژگی ها هستند که مراحل طاقت فرسای امتحان های قبل و پس از ظهور را با سربلندی سپری کرده باشند. ایشان اسطوره های مقاومت و سرسختی اند.

نهر آب و امتحان سرسختی و مقاومت:

یاران طالوت در شرایطی قرار گرفتند که با وجود فراهم بودن نهر آب ، بایستی از سیراب نمودن خود صرف نظر می کردند. اصحاب امام زمان(ع) هم در شرایط مشابهی قرار خواهند گرفت. بنابراین تنها کسانی از پس این ابتلا و مشقت بر می آیند که به وقت دستور امام بتوانند بر راحت طلبی و سستی غلبه کنند و خود را برای شرایط طاقت فرسا آماده کرده باشند.

آن چه موجب می شود شیعیان حب دنیا و آسایش مقطعی را پشت سر گذارند و جزء اصحاب حضرت به شمار روند ایمان خالصانه ای است که نتیجه اش تسلیم محض در برابر فرامین امامشان باشد.

رسول خدا (ص) حب دنیا و راحت طلبی را در کنار مواردی دیگر ، سرآغاز نافرمانی خداوند می داند.(5)

با توجه به همین ویژگی ها است که هرگاه به امامان ما پیشنهاد قیام داده می شد ایشان نبود یاران مورد اعتماد را دلیل نپذیرفتن آن می دانستند و معتقد بودند شیعیانی که تسلیم محض امام خویش باشند و ضعف و سستی را پشت سر گذاشته باشند خیلی اندکند.

 پاینوشت ها:

1. پرتویی از آیه های مهدوی محسن قرائتی / ص 66

2. بقره / 249

3. بحار الأنوار / ج‏52 / ص332

4. مهدی موعود / ترجمه بحارالانوار / ص 1100

5- کافی / ج2 / ص 289

منبع: سایت تبیان با تلخیص
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: امام زمان(عج) ، مهدویت ، غربال ، نهر ، آب ، یاران مهدی ، آخرالزمان ،
[ یکشنبه 16 شهریور 1393 ] [ 11:18 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :