نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1390/11/15/132748_744.jpg

در پست شماره 1 این مطلب تاریخچه به وجود آمدن این شبکه توضیح دادم و همچنین شمارا با مالک صهیونیسمی این شبکه آشنا کردم و اینک در این پست:

فاکس نیوز و تکنیک‌های فریب افکار عمومی:

دکتر بریانت ولچ در مقاله ای با عنوان «فاکس نه فقط یک تعصب صرف بلکه یک فرقه» با اشاره به روش‌های مورد استفاده در این شبکه خبری می‌نویسد: «فاکس یک نوع تلقین فکری فرقه‌ای است زیرا از نوعی تکنیک‌های روانشناختی بی‌ثبات‌کننده برای تضعیف کارکرد مستقل اذهانی که می‌خواهد کنترل نماید استفاده می‌کند.» وی معتقد است که هدف فرقه‌هایی چون فاکس‌نیوز کنترل همه‌جانبه ذهن قربانی است تا فکر بیننده به راحتی دستکاری شده و در خدمت منافع فرقه درآید. هم‌اکنون ابزار اجباری تسلط به مانند آنچه در رژیم‌های اقتدارگرا شاهد بودیم وجود ندارند و بنابراین مردم نه تنها باید به صورت داوطلبانه به فرقه‌ها بپیوندند بلکه باید هیچ نوع اگاهی در مورد عضویت در فرقه نیز نداشته باشند. به اعتقاد دکتر ولچ شبکه خبری فاکس‌نیوز در دستیابی به این اهداف موفق بوده است.

جرج لکاتساس استاد رشته رسانه در دانشگاه گرانج ، در مقاله‌ای با بررسی فیلم مستند «سبقت در حیله‌گری: جنگ مردوخ با ژورنالیسم»  می‌نویسد: «یکی از مهمترین و آگاهی ‌بخش‌ترین قسمت‌های این فیلم تشریح چگونگی به کارگیری لغت‌ها و تصاویری است که بیننده را گمراه می‌کنند. واضح‌ترین حربه فاکس‌نیوز استفاده مداوم از شعار «بی‌طرفی و توازن» است. اگر این جمله به قدر کافی تکرار شود مردم به تدریج آن را باور می‌کنند. حربه بعدی فاکس‌نیوز استفاده مداوم از تصاویر گرافیکی و بَنِرهای است که با پرچم آمریکا تلفیق شده‌اند تا بدین ترتیب اعتبار اخبار خود را که همان خط‌مشی‌های جمهوری خواهان است را بالا ببرد.»

دروغ‌های فاکس‌نیوز در حوزه اخبار جهان:

این شبکه خبری در راستای پیگیری اهداف خود از هیچ نوع دروغ‌پراکنی ابایی ندارد و گاهاً درک و قوه تمییز مخاطبین خود را تا حدی نازل می‌یابد که از بیان مضحک‌ترین ادعاها و آشکارترین دروغ‌ها نیز پرهیز نمی‌کند. در ادامه گزارش حاضر به سه مورد از دروغ‌های شبکه فاکس‌نیوز و تحلیل‌های مضحک این شبکه اشاره می‌شود.

فاکس‌نیوز را بدون شک می‌توان جنگ‌طلب‌ترین شبکه تلویزیونی در سراسر جهان نامید. این شبکه در عین حال تمام سعی خود را می‌نماید تا تصویری خوشایند از جنگ‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه ترسیم نماید. دیو کورب ، یکی از نوسندگان فاکس‌نیوز ، اذعان نمود که تولیدکننده برنامه‌ها به وی دستور داده بود که فقط بر نقاط مثبت اشغال عراق توسط آمریکا اشاره نماید. این در حالی است که عراق روزهای خوبی را سپری نمی‌کرد. یکی از مدیران ارشد فاکس‌نیوز در تلاشی مضحک برای توجیه تلفات جانی ناشی از جنگ ادعا نمود از نظر آماری احتمال اینکه یک سرباز آمریکایی بر اثر هر علتی در عراق جان دهد کمتر از احتمال به قتل رسیدن وی در خانه‌اش در کالیفرنیا است!

اخیرا شبکه فاکس‌نیوز در تلاش برای فریب افکار عمومی آمریکا تصاویر مرتبط با شورش‌های یونان در 6 دسامبر  2011، را به عنوان اعتراضات خیابانی مردم روسیه علیه سردمداران این کشور پخش نمود. اگرچه این رسوایی در اینترنت انعکاس بسیاری یافت و شبکه انگلیسی زبان RT (وابسته به دولت روسیه) آن را در اخبار خود پوشش داد اما چند درصد از بینندگان شبکه خبری فاکس‌نیوز به دنبال بررسی صحت و سقم اخبار این شبکه خواهند بود؟ می‌تواند اطمینان داشت که اکثر قریب به اتفاق بینندگان آمریکایی این شبکه هم‌‌اکنون چنین می‌پندارند که تصاویر پخش شده مربوط به خیابان‌های مسکو و اعتراضات مردم به دولت روسیه است.

این شبکه خبری در سپتامبر 2011 نیز طی برنامه‌ای به نام «اسرار هسته‌ای ایران» مدعی شد که بر اساس اعترافات عبدالقدیر خان ، پاکستان تکنولوژی ساخت تسلیحات هسته‌ای را در اختیار ایران گذارده است. این در حالی است که در اعترافات و همچنین نامه عبدالقدیر خان به همسرش به غیر از اشاراتی مبهم به همکاری بین ایران و پاکستان در حوزه تکنولوژی هسته‌ای هیچ اطلاعاتی دال بر انتقال تکنولوژی تسلیحاتی پاکستان به ایران نشده بود.

بر اساس این نامه ایران بخشی از قطعات استفاده شده پاکستانی را نیز خریداری نمود. این امر اثبات کننده ادعاهای ایران در مورد منشأ خارجی آلودگی قطعات می‌باشد. در کل برنامه فاکس‌نیوز بیش از آنچه به زعم این شبکه افشای «اسرار هسته‌ای ایران» باشد ، اثبات کننده موضع ایران در قبال پرونده هسته‌ای‌اش بود. جالب است بدانید که این شبکه طی گزارشی در بحبوحه جنبش بیداری اسلامی مصر این کشور را همسایه ایران خوانده بود!!

 

این مطلب ادامه دارد...

 

منبع: مشرق نیوز
موضوع: مکاتب نو ظهور ، نقد و بررسی ،
برچسب: فاکس نیوز ، آمریکا ، صهیونیسم ، روسیه ، ایران ، راز ، شبکه ماهواره ای ،
[ چهارشنبه 19 شهریور 1393 ] [ 10:40 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :