نظرسنجی
کدام قسمت وبلاگ را بیشتر می پسندید؟


دوستان 1
دوستان 2

تبلیغات رایگان شما در این مکانhttp://upload7.ir/images/69921723874488088401.jpg

در این مطلب به طرح دو شبهه که معمولا در مباحث مهدویت مطرح می شود می پردازیم:

1) مکان حضرت مهدی(عج) در غیبت کبری کجاست؟

این پرسش ، با پرسش از اینکه امام هم اکنون در چه نقطه ای است؟ یا با ما چند متر یا چند هزار کیلومتر فاصله دارد؟ یا امروز چه غذائی میل فرموده است؟ یا چند ساعت استراحت کرده و چه مقدار راه پیمائی نموده فرقی ندارد و بی اطلاعی ما از آن به جایی ضرر نمی زند ، و عقیده ای را متزلزل نمی سازد ، خدایی که به حکمت بالغه و قوه قاهره و مصلحت تامه خود ، امام را در پرده غیبت قرار داده است ، قادر است این خصوصیات را نیز طبق مصلحت از مردم پنهان سازد.

بر حسب آنچه از بعضی از احادیث ، و حکایات معتبر استفاده می شود ، امام در غیبت کبری در مکان خاصی و در شهر معینی استقرار دائم ندارند که از آن مکان و آن شهر خارج نگردند و به محل دیگر تشریف نبرند ، بلکه برای انجام وظایف و تکالیفی به مسافرت و سیر و حرکت ، انتقال از مکانی به مکان دیگر ، می پردازند ؛ و در اماکن مختلف بر حسب بعضی از حکایات ، زیارت شده اند.

از جمله شهرهائی که مسلم به مقدم مبارکشان مزین شده است ، مدینه طیبه ؛ مکه معظمه ، نجف اشرف ، کوفه ، کربلا ، کاظمین ، سامرا ، مشهد ، قم و بغداد است ؛ و مقامات و اماکنی که آن حضرت در آن اماکن تشریف فرما شده اند ، متعدد است ؛ مانند مسجد جمکران قم ، مسجد کوفه ، مسجد سهله ، مقام حضرت صاحب الامر در وادی السلام نجف و در حلّه.

2) چرا نام امام زمان(عج) در قرآن نیامده است تا هر نوع ابهامى رفع شود؟

قرآن کریم براى معرفى شخصیت هاى الهى از سه راه وارد مى شود ، و در هر موردى طبق مصالحى از شیوه خاصى پیروى مى کند. گاهى معرفى با اسم ، گاهى معرفى با عدد ، و گاهى نیز معرفى با صفت.

اگر هم در قرآن صراحتا نام آن حضرت برده مى شد ، باز در طول تاریخ ، شیادان و مدعیان دروغین مهدویت پیدا مى شدند و نام خود را امام زمان و مهدى موعود مى گذاشتند ، تا از آب گل آلود ماهى بگیرند و از نام او و انتظار مردم استفاده نادرست کنند. مگر نام پیامبر خدا (ص) را در انجیل نبرده است؟ ولى گروه هاى مغرض ، از آن بهره بردارى ناجوانمردانه کردند.

اگر نام حضرت مهدى (عج) در قرآن نیست ، ولى صفات و خصوصیات حکومت او در قرآن وارده شده است.

اصولا قرآن در معرفى افراد ، مصالح عالى را در نظر مى گیرد. گاهى مصالح ایجاب مى کند تنها به صفات افراد بپردازد ، برای مثال به مصادیق زیر توجه فرمایید:

اولا: تشکیل چنین حکومتى ، در مواردى صریحا و در موارد دیگر به طور اشاره در قرآن وارد شده است. آیاتى که در سوره (توبه) و (صف) از انتشار و گسترش اسلام در سطح جهانى نوید مى دهد، مانند: «لیظهره على الدین کله» یعنى تا آن را بر همه ادیان پیروز سازد ، اشاره به تشکیل این حکومت است.

از این گذشته، در آیه 106 سوره انبیاء مى فرماید: «ما پس از ذکر ، در زبور نوشتیم که بندگان شایسته من ، وارث زمین خواهند بود.» این آیه شریفه نوید مى دهد که صالحان ، وارثان زمین خواهند بود و حکومت جهان را به دست خواهند گرفت.

ثانیا: اگر نام اصلى امام زمان (عج) را نبرده ، به خاطر مصلحتى است که براى اهل فضل و درک مخفى نمى باشد ، زیرا به همان علت که نام امام على (ع) را نبرده ، نام آن حضرت را نیز ذکر ننموده است. اگر نام این پیشوایان گرامى را مى برد ، کینه هاى دیرینه (بدر و احد و حنین) بار دیگر زنده مى شد ، و لذا مطلب را به صورت کلى مطرح کرده و فرموده است: «بندگان شایسته من ، وارث زمین خواهند بود.»

 

منبع: سایت تبیان با تلخیص
موضوع: پرسمان ، روایت ،
برچسب: مهدویت ، ظهور ، امام زمان(عج) ، شبهه ، قرآن کریم ، اسلام ، شیعه ،
[ جمعه 21 شهریور 1393 ] [ 09:31 ب.ظ ] [ سرباز گمنام امام زمان ]
نظرات
لوگو ما

به ما امتیاز دهید
نوای وبلاگ

دریافت کد مدح و همخوانی العجل مولا العجل مولا

آرشیو مطالب
برای دیدن بیشتر کلیک کنید
آمار بازدید
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید کل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
آخرین به روز رسانی :